Blog – Classic (1 column)

11 نقل قول که انگیزه‌ی یادگیری زبان را بیدار می‌کند

ما همیشه در این زندگی درگیر انگیزه هستیم. یعنی برای انجام هر کاری ابتدا به انگیزه نیاز داریم و این امری کاملا طبیعی است و نمی‌توان برای این موضوع به کسی خورده گرفت. خصوصا وقتی پای یادگیری یک زبان سخت در میان باشد. منظورم از زبان سخت، هر زبانی است که شما با آن مشکل داشته باشید. برای من، زبان ژاپنی خیلی آسان و شیرین است اما شاید اسمش هم شما را بترساند.

از این‌ها گذشته، اگر روزی مجبور شوید یک «زبان سخت» یاد بگیرید، انگیزه آن را از کجا بیاورید؟ بالاخره یادگیری زبانی که عاشقش هستید خود به خود انگیزه را هم به همراه دارد. اما اگر بخواهید زبانی را که دوستش ندارید (ولی مجبور به یادگیری آن هستید) یاد بگیرید، باید چه‌کار کنید؟ در اینجا اصلا مهم نیست که چگونه می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید یا چه روشی به شما کمک می‌کند که این زبان را سریع‌تر یاد بگیرید. فعلا فقط درگیر انگیزه هستیم.

این اتفاق میفتد و نمی‌توانید جلوی آن را بگیرید- مغزتان دیگر کار نمی‌کند و نه عشق، نه پول، به شما کمک نمی‌کند که به مسیر یادگیری برگردید. انگیزه که بمیرد، دیگر هیچ‌کسی نمی‌تواند شما را به وضعیت قبلی برگرداند.

اما درمان آن چیست؟ آیا مرده را می‌توان زنده کرد؟ شاید باورتان نشود ولی نقل‌قول‌های انگیزشی کمکتان می‌کنند. ما با مقاله‌های ایرانمهر نمی‌توانیم معجزه کنیم، ولی می‌توانیم کمکتان کنیم. من خودم به نقل‌قول‌های انگیزشی یادگیری زبان نگاه کردم. آن‌ها به من کمک کردند که تمرکزم را پیدا کنم و به خاطر بیاورم که برای رسیدن به هدفی فوق‌العاده تلاش می‌کنم. چیزی که ارزش این همه سختی و فشار را داشته باشد. حالا قرار است به شما هم این نقل‌قول‌ها را نشان دهم تا انگیزه‌ی شما را در یادگیری زبان‌های سخت بیدار کند. اگر هم فکر می‌کنید هیچ‌وقت قرار نیست یک زبان سخت یاد بگیرید، به این شرایط فکر کنید که شاید بخواهید به یک کشور اروپایی (مثلا آلمان) برای تحصیل مهاجرت کنید. حالا احتمالا متوجه منظورم شده‌اید. J

در ادامه،‌ به این 11 نقل‌ قول انگیزشی نگاه کنید. آن‌ها نقل‌ قول‌های مورد علاقه‌ی من هستند. آن‌ها را بخوانید و اگر به کمک آن‌ها، انگیزه‌ی شما بیدار شد، از قسمت کامنت‌ها به ما اطلاع دهید تا در این خوشحالی سهیم شویم^_^

 1. The capacity to learn is a gift. The ability to learn is a skill. The willingness to learn is a choice.
  -Brian Herbert
 2. ظرفیت یادگیری یک هدیه است. توانایی یادگیری یک مهارت است. اراده‌ی یادگیری یک انتخاب است.
  -برایان هربرت
 3. Mistakes have the power to turn you into something better than you were before.
  -Brian Tracy
 4. اشتباهات قدرت این را دارند که شما را به انسانی بهتر از قبل تبدیل کنند.
  -برایان تریسی
 5. Travel is the only thing you buy that makes you richer.
  -Unknown author

سفر کردن تنها چیزی است که با خریدن آن، فقیرتر نمی‌شوید، بلکه ثروتمند‌تر خواهید شد.

 1. Success is no accident. It is hard work, perseverance, learning, studying, sacrifice and most of all, love of what you are doing or learning to do.
  -Pele

موفقیت تصادفی نیست. موفقیت سخت‌کوشی، پشتکار، یادگیری، مطالعه، از خود گذشتگی و مهم‌تر از همه، عشق ورزیدن به کاری که انجام می‌دهید یا چیزی است که قرار است آن را یاد بگیرید.

-پله

 1. Aim for progress, not perfection.
  Danny Ozment

هدفت را پیشرفت کردن قرار بده، نه به کمال رسیدن.
-دنی اوزمنت

 1. You live a new life for every language you speak. If you know only one language, you live only once.
  -Czech Proverb

به هر زبانی که صحبت کنید، گویی یک زندگی جدید را تجربه خواهید کرد. اگر فقط یک زبان بلد باشید، پس فقط یک بار زندگی می‌کنید.
ضرب‌المثلی از چک

 1. Learning a language is not a destination, but a journey.
  -Ralph Waldo Emerson

یادگیری زبان هدف و مقصد نیست، بلکه یک تفریح (سفر) است.

-رالف والدو امرسون

 1. Be humble. Be teachable. And always keep learning.
  -Nicole Farn

متواضع، آموزنده و همیشه در حال یادگیری باش.
-نیکول فارن

 1. One language sets you in a corridor for life. Two languages open every door along the way.
  -Frank Smith

یک زبان شما را در راهرویی برای زندگی قرار می‌دهد و دو زبان، هر دری را در این راه برایتان باز می‌کند.

-فرانک اسمیت

 1. Your accent doesn’t have to be perfect to be wonderful.
  -Unknown author

قرار نیست لهجه‌ی شما عالی باشد تا شگفت‌انگیز به نظر برسید.

 1. One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.
 • Henry Miller

مقصد هیچ‌وقت یک مکان نیست، بلکه روشی جدید برای نگاه به موضوعات مختلف است.

-هنری میلر

9 راه برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

سرفص های مقاله

تلویزیون تماشا کنید

یک وبلاگ انگلیسی زبان بزنید یا دفتر خاطرات داشته باشید

  وقایع فرهنگی را در خانه جشن بگیرید.

  بازی‌های ویدیویی به زبان انگلیسی را انتخاب کنید

 به کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی توجه داشته باشید

واژگان و گرامر را به صورت آنلاین مطالعه کنید

به رادیو گوش دهید

کتاب بخوانید

با خودتان صحبت کنید
9 راه برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

چه کسی بدش می‌آید وقتی پیژامه پوشیده و قهوه می‌نوشد، روی کاناپه دراز بکشد و به یادگیری زبان انگلیسی بپردازد؟ چه کسی بدش می‌آید که بدون پرداخت کرایه ماشین و شهریه کلاس‌ها و دوره‌های مختلف، به زبان انگلیسی مسلط شود؟

از راحتی پیژامه‌ی دوست داشتنی که بگذریم، اگر عاشق زبان انگلیسی هستید ولی وقت کافی برای تمرین ندارید، باید چه‌کار کنید؟ شاید شما از انجام تکالیف اجباری آموزشگاه‌ها یا سروکله زدن با کتاب‌های پیشنهادی اساتید خسته شده باشید و می‌خواهید زبان انگلیسی را به روش خودتان یاد بگیرید. شاید هم نزدیک‌ترین آموزشگاه به شما خیلی دور است یا شهریه‌‌های زیادی دارد. در این مواقع راه حل چیست؟ یادگیری زبان انگلیسی را ببوسید و کنار بگذارید؟

خیر؛ در اینجا باید یادگیری زبان در منزل را آغاز کنید!

شاید به این فکر کنید که تمرین در خانه خیلی سخت است. ممکن است نگران این باشید که کسی اشتباهات شما را اصلاح نکند. شاید به این فکر کنید که وقتی نمی‌دانید کاری را اشتباه انجام می‌دهید، چطور در آن مهارت پیدا کنید؟

تمام نگرانی‌هایی که به آن اشاره کردیم به‌جا و منطقی هستند. علاوه بر این موارد، یادگیری زبان در خانه حواشی دیگری هم دارد. برای مثال، اگر نتوانید تلفظ خود را اصلاح کنید، پیشرفت نمی‌کنید. در حقیقت، ممکن است اصلا ندانید که یادگیری را از کجا باید شروع کنید!

هرچند، یادگیری زبان انگلیسی لزوما به معنی سروکله زدن با کتاب کار نیست. برای اینکه وارد این مسیر شوید، منابع مختلفی وجود دارد که از کتاب‌های کار خیلی جذاب‌تر هستند. همیشه هم قرار نیست یک معلم بالای سرتان باشد و اشتباهاتتان را به شما گوش‌زد کند. اگر بخواهید زبان انگلیسی را به صورت خود‌آموز یاد بگیرید، می‌توانید از منابعی استفاده کنید که حتی از مدرس آموزشگاه هم بهتر باشد و اصطلاحا مو لای درزش نرود (منظورم اپلیکیشن‌های بومی انگلیسی‌زبان، مثل British Accent Training‌ یا Radio England است.)

اگر زبان انگلیسی را با روش‌های مناسب و منابع معتبر در خانه یاد بگیرید، در مسیری قرار خواهید گرفت که از طریق آن به این زبان کاملا مسلط شوید. 

فقط کافی است روش‌های عالی زیر را برای تمرین بررسی کنید!

    تلویزیون تماشا کنید

«سیمپسون‌ها» (The Simpson)

همه‌ی شما راجع به کارتون سیمپسون‌ها شنیده‌اید. چه کسی ممکن است با این کارتون آشنا نباشد یا آن را ندیده باشد؟ یک کمدی کارتونی طولانی است که در تمام دنیا مشهور شده و در آن اتفاقات خنده‌دار و بامزه‌ای برای یک خانواده‌ی آمریکایی رخ می‌دهد. این سریال نه تنها مجموعه‌ای بسیار خنده‌دار است و از لحاظ فرهنگی اهمیت زیادی دارد، بلکه با مسائلی مثل جنبه‌های زندگی روزمره در آمریکا مثل مدرسه رفتن، کار کردن و معاشرت‌های اجتماعی سر و کله می‌زند. در این کارتون از کلمات و عبارات کوچه خیابانی استفاده می‌شود که فرهنگ آمریکا در آن‌ها نهفته شده است.

شخصیت‌های اصلی «هومر سیمپسون» (Homer Simpson)، همسرش «مارجی» (Marge) و فرزندان آنها هستند. با این کارتون هم با فرهنگ آمریکایی آشنا می‌شوید هم زبان انگلیسی یاد می‌گیرید.
سریال «Friends»

معمولا اولین سریالی که به زبان‌آموزان صفر کیلومتر و مبتدی توصیه می‌شود، تماشای سریال «Friends» است. شما احتمالا راجع به این سریال کمدی آمریکایی  چیزهایی شنیده‌اید. این سریال راجع به شش دوست آمریکایی است که در منتهن زندگی می‌کنند. از آنجا که ساخت این سریال سال‌ها طول کشید، تماشای زندگی و تغییر روابط آن‌ها با یکدیگر بسیار جالب است. این شش دوست از نظر شخصیتی رفتار کاملا متفاوتی دارند. «راشل» (Rachel) بامزه و شوخ‌طبع است، «رز» (Rose) خجالتی و عاشق کامپیوتر است، «فوبی»‌ (Phoebe) هم دوست‌داشتنی و کمی خل است!

در این سریال، درک زبان انگلیسی که بازیگران برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند، راحت و ساده است. پس اگر می‌خواهید طبیعی به نظر برسید و شبیه بومی‌های انگلیسی‌زبان شوید، تماشای این سریال واجب و ضروری است. زیرنویس‌های این سریال به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها در اینترنت در دسترس است.

    یک وبلاگ انگلیسی زبان بزنید یا دفتر خاطرات داشته باشید

نوشتن می‌تواند فعالیتی آرامش‌بخش و خلاقانه باشد. وبلاگ‌نویسی به زبان انگلیسی یا نوشتن خاطرات می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای تمرین مهارت نوشتاری (Writing) باشد. از آنجا که مطالب وبلاگ شما را تعداد زیادی از مخاطبان مطالعه می‌کنند، پس ناخودآگاه برای بهتر نوشتن دقت خود را بالا می‌برید و می‌توانید مهارت‌های گرامری و نوشتاری خود را بالاتر ببرید و از آن در زبان انگلیسی روزمره استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، وبلاگ شما حتما باید راجع به موضوعاتی مانند اتفاقات روزانه و خاطرات شما باشد، نه موضوعی علمی و تخصصی. چون قرار است زبان انگلیسی عمومی را یاد بگیرید (و مطمئنا اگر صفرکیلومتر هستید و می‌خواهید وبلاگی تخصصی راجع به آناتومی بدن انسان درست کنید؛ به شما تبریک می‌گویم. قوه‌ی تخیلی خیلی خوبی دارید).

حتما به این نکته دقت کنید که شما باید زمان خوبی را برای آپلود مطالب مشخص کنید. مثلا هفته‌ای یک یا دو بار زمان خوبی به نظر می‌رسد. البته یک بلاگر واقعی، روزی چند مطلب مختلف پست می‌کند. اما این به میزان علاقه‌ی شما، مخاطبین و تمایل شما به پست گذاشتن بستگی دارد. برای شروع، همان هفته‌ای یک بار را توصیه می‌کنیم. راحت‌ترین راه وبلاگ درست کردن، استفاده از وب‌سایت blogfa.com یا میهن‌بلاگ است.

اگر شخص کمال‌گرایی هستید و نمی‌خواهید هیچ‌وقت دچار اشتباه شوید، می‌توانید خاطرات یا وبلاگ خود را به یک بومی انگلیسی‌زبان نشان دهید و از او بخواهید متن شما را اصلاح کنند. اگر هم در اطراف شما هیچ بومی انگلیسی‌زبانی وجود ندارد، اصلا نگران نشوید. وب‌سایت «Lang-8» وبسایتی فوق‌العاده برای پیدا کردن شریک تبادل زبانی است که در آن افراد برای نگارش متون مختلف به هم کمک می‌کنند.

    وقایع فرهنگی را در خانه جشن بگیرید.

قرار نیست یک مهمانی بزرگ راه بیندازید. فقط قرار است فرهنگ بومی‌های انگلیسی‌زبان را یاد بگیرید.

کریسمس، هالووین و جشن شکرگزاری مثال‌هایی شناخته شده هستند. قرار نیست عقاید مذهبی و تعصبات فرهنگی را درگیر یادگیری زبان کنید. فقط باید با فرهنگ این بومی‌زبان‌ها آشنا شوید. برای جشن هالووین، مردم شبیه هیولاها، اشباح یا شخصیت‌های مورد علاقه‌ی خود در فیلم‌ها لباس می‌پوشند. اگر یک مهمانی هالووین در خانه برپا کنید، می‌توانید از دوستان خود بخواهید در این جمع، داستان‌های ترسناک خود را به زبان انگلیسی بنویسند و با خود بیاورند، شمع روشن کنند و برای ایجاد یک جو ترسناک، در فضایی تاریک و با نور زرد کمرنگ شمع آن‌ها را بخوانند.

جشن دیگری که بسیار جالب و دوست‌داشتنی است، جشن عید پاک (Easter) است که در بهار برپا می‌شود. این جشن در میان کودکان خیلی مشهور است و در اکثر کارتون‌های «پو» (Pooh) نظیر آن را مشاهده کرده‌اید. اما چه کسی گفته است که بزرگسالان از بازی و تفریح در این جشن لذت نمی‌برند؟ شما می‌توانید تخم‌مرغ جشن عید پاک را در اطراف خانه پنهان کنید و برای اینکه بقیه‌ی اعضای خانواده آن‌ها را پیدا کنند، روی کارت‌های مختلف به زبان انگلیسی  نکاتی جهت راهنمایی بنویسید.

اگر برای برگزاری این مهمانی‌ها محدودیت دارید، در عوض می‌توانید فیلم‌های فرهنگی-تاریخی تماشا کنید یا غذای سنتی انگلیسی‌زبان‌ها را درست کنید. مهم نیست که چه تصمیمی می‌گیرید، تا وقتی که مردم را دور هم جمع کنید و کنار تمرینات زبان انگلیسی از اوقات خود لذت ببرند، کارتان را به درستی انجام داده‌اید.

    بازی‌های ویدیویی به زبان انگلیسی را انتخاب کنید

شاید باورتان نشود ولی من برخی از اصطلاحات زبان انگلیسی را در بچگی و از طریق بازی «GTA» یاد گرفتم! بیشتر مردم، وقتی پای یادگیری یک زبان جدید به میان می‌آید، به بازی‌های ویدیویی فکر نمی‌کنند. بازی‌هایی چون RPGs ( بازی‌های رول پلی) و MMORPGs ( بازی‌های رول پلی آنلاین گروهی) از بهترین روش‌ها برای تمرین مهارت خواندن، شنیدن و مکالمه به زبان انگلیسی است.

آیا می‌دانستید می‌توانید از طریق این بازی‌ها دوستان انگلیسی زبانی پیدا کنید؟‌ به خواندن این مقاله ادامه دهید!

معمولا ( نه همیشه) در RPGs باید با استفاده از جادو، هیولاها را بکشید و به یک قهرمان فوق‌العاده تبدیل شوید. از آنجا که دیالوگ‌های زیادی در این بازی‌ها ردوبدل می‌شود، بازی کردن به زبان انگلیسی واقعا دایره لغات شما را گسترش می‌دهد. شما حتی برای یادگیری انگیزه پیدا می‌کنید، چون کلید اصلی فهمیدن داستان و تکمیل بازی، خواندن و گوش دادن به دیالوگ‌هاست.

خیلی نگران لغات جدید نباشید. شما در طول بازی خیلی سریع به آن‌ها عادت می‌کنید. از معروف‌ترین بازی‌های RPGs که برای تمرین زبان انگلیسی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازی‌های Final Fantasy، Legend of Zelda و Dragon Quest. 

بازی MMORPGs با وجود جامعه‌ی بزرگی از بازیکنان آنلاین، شما را با تجربه‌ی جدیدی آشنا می‌کند. یکی از معروف‌ترین بازی‌های MMORPGs، بازی «World of Warcraft» است. شما می‌توانید به راحتی یک کاراکتر جدید خلق کنید و برای بازی، تحقیقات را تکمیل نمایید. بهترین بخش اینجاست که شما می‌توانید گروه‌ بزنید و با سایر بازیکنان آنلاین، ارتباط برقرار کنید. روشی بسیار ساده برای برقراری ارتباط با بومی‌های انگلیسی زبان. از این بهتر چیزی سراغ دارید؟‌

مکالمات معمولا غیر رسمی، ساده و راحت هستند و در پنجره‌ی کوچکی نوشته و روی اسکرین نمایش داده می‌شوند. این روشی موثر برای سریع فکر کردن به زبان انگلیسی است.

اگر هیجان بیشتری می‌خواهید و تصادفا یک هدست هم دارید، می‌توانید از قابلیت «TeamSpeak» کمک بگیرید. این قابلیت در بازی به شما اجازه می‌دهد که به مکالمات مختلف ملحق شوید و با افراد جدیدی ارتباط برقرار کنید! صحبت کردن با صفحه‌نمایش کامپیوترتان شاید ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، اما این روشی جالب برای تمرین مکالمه به زبان انگلیسی است. هرچند مراقب باشید، شما ممکن است معتاد این بازی شوید (و یادگیری زبان را به کل فراموش کنیدJ)!

    به کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی توجه داشته باشید

تصور کنید، از تمام خدمات کلاس‌‌ها و مکالماتی که با سبک آموزشگاهی پیش می‌روند بهره ببرید، ولی در حقیقت نیازی به مراجعه به کلاس‌ها نداشته باشید!

بسیاری از مدرسین، اساتید و حتی آموزشگاه‌ها پکیج‌هایی ارائه می‌دهند که به کمک آن‌ها می‌توانید به صورت آنلاین به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید. این کار حتی از شرکت در کلاس‌های حضوری مقرون‌به‌صرفه‌تر است. معمولا، شما برای شرکت در چنین کلاس‌هایی باید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید.

این روش آموزشی به حدی مناسب و موثر است که در دانشگاه‌های سراسری و معتبر کشورمان، مثل دانشگاه تهران و علم و صنعت، آموزشی با عنوان «رشته‌های مجازی» ارائه داده می‌شود که در آن‌ها می‌توانید از طریق آنلاین در کلاس‌ها شرکت کنید و مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد بگیریدJ

    واژگان و گرامر را به صورت آنلاین مطالعه کنید

اگر احساس می‌کنید باید به آموخته‌های قبلی خود دستی بکشید و همه‌چیز را مجددا مرور کنید، وبسایت‌های فوق‌العاده‌ای انتظارتان را می‌کشند. برخلاف کتاب‌های کار، بسیاری از این وب‌سایت‌ها رایگان هستند که یکی از آن‌ها، وبسایت «ایرانمهر» است!

سایت British Council

از این سایت بهتر هم سراغ دارید؟‌ یکی از بهترین سایت‌های یادگیری زبان انگلیسی به صورت رایگان و آنلاین که اطلاعات مختلفی را برای کودکان و بزرگسالان فراهم می‌کند.

ویدیوهایی که توسط این سایت منتشر می‌شود پر از اصطلاحات مفید هستند و لغات زیادی را در انگلیسی بریتانیایی به شما آموزش می‌دهند. تمام این ویدیوها زیرنویس دارند تا اگر بخشی را متوجه نشدید، از روی زیرنویس آن را دنبال کنید. حتی بخش‌هایی با عنوان بازی و لطیفه وجود دارد که برای زبان‌آموزان صفرکیلومتر، بسیار پرکاربرد است. اگر می‌خواهید خودتان را برای آزمون آیلتس آماده کنید، استفاده از این سایت به شما توصیه می‌شود.

    به رادیو گوش دهید.

از آنجا که رادیو و برنامه‌های تلویزیونی به صورت آنلاین در دسترس هستند، شما می‌توانید مهارت‌های شنیداری خود را در هر جایی که هستید، تقویت کنید. فرقی نمی‌کند در حال شستن ظرف‌ها باشید یا در مترو ایستاده باشید. در هر صورت می‌توانید خودتان را در زبان انگلیسی غرق کنید. 

    کتاب بخوانید

با کتاب خواندن نه تنها مهارت درک مطلب شما تقویت می‌شود، بلکه می‌تواند به بخشی از اوقات فراغت شما تبدیل شود! شما می‌توانید موضوعاتی را که دوست دارید مطالعه کنید تا خواندن را به یک تفریح تبدیل کنید. کتاب‌های زیادی به زبان انگلیسی در دسترس هستند که از قضا موضوعات مورد علاقه‌ی شما را پوشش می‌دهند.

اگر به کتاب‌های فانتزی علاقه‌ای ندارید، می‌توانید بیوگرافی افراد مشهور را بخوانید، مثل بیوگرافی ستاره‌‌های هالیوودی یا شخصیت ورزشی مورد علاقه‌ی خود. برای مثال می‌توان به بیوگرافی «استیو جابز» (Steve Jobs)، نوشته‌ی «والتر ایساکسن» (Walter Isaacson) اشاره کرد. در این بیوگرافی لغات و نقل‌قول‌های بامزه‌ای از استیو نوشته شده است. مطالعه‌ی این کتاب، روشی جذاب برای یادگیری اصطلاحات تجاری است.
سری کتاب‌های هری ‌پاتر نوشته‌ی جی.کی رولینگ

این کتاب‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار ایده‌آل هستند و علاوه بر تقویت مهارت شما در خواندن و درک مطلب، اسباب سرگرمی را فراهم می‌کنند. توصیه می‌کنیم ابتدا نسخه‌ی فارسی این کتاب‌ها را مطالعه کنید و سپس سراغ سری انگلیسی آن بروید. چون ممکن است کمی درک و هضم اصطلاحات جادو و جادوگری برایتان سخت باشد و گیجتان کند. این سری کتاب‌ها برای کودکان و بزرگسالان مناسب است و هرچه داستان جلوتر می‌روند، متن کتاب سخت‌تر می‌شود. پس می‌توان گفت که جلد اول بیشتر مثل کتاب کودکان و جلد آخر شبیه رمان بزرگسالان است. ماجرای این کتاب را هم که مطمئنا از بر هستید. این مجموعه ماجراهای جادوگر جوانی به نام «هری‌ پاتر» را روایت می‌کند که در برابر طلسم مرگ جادوگر سیاه، «لرد ولدمورت» زنده می‌ماند و به این‌ترتیب، به او لقب «پسری که زنده ماند»‌ تعلق می‌گیرد. پسری که می‌تواند لرد سیاه را از بین ببرد.

 متن این کتاب‌ از ترکیب بی‌نظیر اصطلاحات امروزی و اصطلاحات اسطوره‌ای تشکیل شده است و آن را به کتابی خواندنی تبدیل کرده است. شما همچنین می‌توانید برای کلمات مترادف‌های زیادی پیدا کنید و دایره لغات خود را گسترش دهید.
«مزرعه‌ی حیوانات» نوشته‌ی «جرج اورول» (George Orwell)

این کتاب بسیار مشهوری است که از آن می‌توان دو مفهوم مختلف را تعبیر کرد. یکی ماجرای حیواناتی را بیان می‌کند که مزرعه‌دار خود را سربه‌نیست می‌کنند و خودشان از مزرعه‌ی (Manor) نگه‌داری می‌کنند؛ و در حالت دوم داستان به انقلاب روسیه اشاره می‌کند که در آن حیوانات نماد شخصیت‌های سیاسی و گروه‌های مردمی هستند. دشمن اصلی خوکی به اسم «Napoleon» ، در حقیقت نماد (Joseph Stalin) است.

متن این کتاب را به راحتی می‌توان خواند و آن را درک کرد. ماجرا آنقدر هیجان‌انگیز است که به راحتی نمی‌توان کتاب را زمین گذاشت و از مطالعه دست کشید! اگر به سیاست یا تاریخ علاقه‌مند هستید، مطالعه‌ی این کتاب توصیه‌ می‌شود. سطح زبان این کتاب برای زبان‌آموزان بسیار مناسب است و بزرگسالان و کودکان، هر دو می‌توانند از خواندن آن لذت ببرند.
«چارلی و کارخانه‌ی شکلات سازی» نوشته‌ی «رولد دال» (Roald Dahl)

این کتاب فوق‌العاده گزینه‌ای مناسب برای هواداران شکلات است! این کتاب هم مثل هری‌پاتر به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است و حتی فیلم سینمایی آن در دسترس است. فیلمی که در آن «جانی دپ»‌ با کارگردانی «تیم برتون» هنرنمایی کرده است.

ماجرا راجع به پسری به اسم چارلی است که با پدر، مادر و مادربزرگ و پدربزرگش در فقر زندگی می‌کند. سپس بلیط بازدید از کارخانه‌ی شکلات‌سازی «ویلی وانکا» را برنده می‌شود و زندگی او به طور چشمگیری تغییر می‌کند. زبان این کتاب ساده و توضیحات آن ملموس است. با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانید توصیف‌های فانتزی و تخیلی را هم یاد بگیرید.
«ماجراهای الکس رایدر» نوشته‌ی «آنتونی هوروویتس»

این کتاب، گزینه‌ای بی‌نظیر برای طرفداران سبک جنایی و اکشن است. در این کتاب، ماجرای پسربچه‌ای چهارده ساله روایت می‌شود که به تازگی با مرگ عمویش رو‌به‌رو شده است و ناگهان از طرف یک سازمان سیاسی بزرگ به اسم «ام آی 6» به سراغش می‌آیند و مجبورش می‌کنند تا در عملیات مختلف، جاسوسی کند. ماجراهای جذاب  و هیجان‌انگیز این کتاب که از زبان سوم شخص یک پسر چهار‌ده ساله روایت می‌شود، بسیار شیرین و دوست‌داشتنی است. تا جایی که حتی یک لحظه هم نمی‌توانید آن را زمین بگذارید و قلبتان از جا کنده می‌شود. متن این کتاب برای زبان‌آموزان سطح متوسط مناسب است و می‌تواند به خوبی اصطلاحات مختلفی را در زبان انگلیسی بیاموزد و شما را با فرهنگ آمریکایی آشنا سازد.

    با خودتان صحبت کنید

چه کسی گفته الزاما با اینکار دیوانه به نظر خواهید رسید؟‌

بخشی از یادگیری زبان، دقیقا همین تمرین است. شهامتتان را بالا ببرید و اعتماد‌به‌نفس داشته باشید! اگر نتوانید با خودتان صحبت کنید،‌ چگونه می‌توانید با بقیه به زبان انگلیسی صحبت کنید؟‌

همیشه جایی برای صحبت کردن با خودتان وجود دارد. حتی شده در حمام! شما می‌توانید در جلوی آینه هم مکالماتی را که در سرتان وجود دارد بیان کنید. اگر شهامتش را دارید، چرا صدایتان را ضبط نمی‌کنید؟ یک ویدیو از مکالمه‌ی خود ضبط کنید و آن را تماشا کنید تا میزان تسلط خود در زبان انگلیسی را تشخیص دهید (البته فکر می‌کنم این کار شهامت ماورایی لازم دارد!).

بسیار خوب، حالا تعداد زیادی روش جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل سراغ دارید که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، چای بنوشید و از اینکه با پیژامه می‌چرخید و کفش پایتان نیست، لذت ببرید.

راهکار‌هایی برای افزایش اعتمادبنفس در استفاده از زبان انگلیسی

زمانی بود که من از آن دسته از زبان‌آموزانی بودم که برای صحبت کردن با دیگران بسیار خجالت می‌کشیدم. وقتی که برای اولین بار شروع به یادگیری زبان کره‌ای کردم، هرگز با دوستان کره‌ای خود تمرین نمی‌کردم. از اینکه اشتباه کنم و در نظر دیگران احمق جلوه کنم می‌ترسیدم. البته خیلی از مواقع هم همینطور بنظر می‌رسیدم؛ مثلا یکبار وقتی می‌خواستم به راننده تاکسی بگویم که آپارتمانم در ساختمان پلاک 18 واقع شده است، به اشتباه کلمه‌ی توهین‌آمیزی از دهانم خارج شد.

تا زمانی که از سئول که یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کره است به روستایی در مرکز کره جنوبی نقل مکان نرده بودم، یاد نگرفتم که با اشتباه کردن در بکار بردن زبان باید با اعتماد بنفس بیشتری برخورد کنم. تعداد کمی از مردم در این روستا می‌توانستند به زبان انگلیسی صحبت کنند. به همین دلیل باید از تمام همان مقدار کمی که با زبان کره‌ای آشنایی داشتم استفاده می‌کردم تا منظورم را منتقل کنم.

به مرور زمان، و از آنجایی که در موقعیت‌های متعددی مجبور به استفاده از دانش زبانی خود می‌شدم، مهارت‌های گفتاری، شنیداری و دستور زبانم بهتر شد. تکرار اشتباهاتم باعث شده بود از میزان خجالت زدگی‌ام کم شود و در عین حال و به مرور زمان این اشتباهات رفع شوند.

در ادامه این تجربه شخصی که بطور مختصر به آن اشاره کردم قرار است با برخی از روش‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای افزایش اعتمادبنفس در کاربرد زبان انگلیسی بهره گرفت، آشنا شویم. این روش‌ها شامل افداماتی سنجیده شده است که شما می‌توانید از آن‌ها برای تبدیل شدن به یک زبان‌آموز با اعتمادبنفس استفاده کنید.

پنهان شدن کافی‌ست!
اگر بگویم هیچوقت در مواقعی که کره‌ای را به درستی استفاده ‌نمی‌کردم خجالت‌زده نشدم، دروغ گفته ام. متوجه می‌شدم که در این مواقع معمولا مردم لبخندی کوتاه می‌زدند و رد می‌شدند یا در بهترین حالت در پاسخ به درخواست من به من کمک می‌کردند. اما مهم‌ترین چیزی که فهمیدم این بود که هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد.

حقیقت این است که بیشتر مردم نمی‌خواهند وقتی شما مرتکب اشتباه احمقانه‌ای می‌شوید، به رویتان بیاورند تا به شما حس بدی منتقل کنند. بعنوان کسی که همیشه کلمه مورد استفاده برای خطاب یک معلم را با کلمه مورد استفاده برای نامیدن ماهی جابجا استفاده می‌کردم، می‌خواهم به چند نکته درباره‌ی اشتباه کردن در کاربرد زبان اشاره کنم.

بیاد داشته باشید که حقیقتا این اشتباهات شما نیست که شما را از ادامه راه باز می‌دارد، بلکه تردید شما به توانایی‌هایتان عامل این موضوع است. حقیقت این است که همه وقتی به انگلیسی صحبت می‌کنند دچار اشتباه می‌شوند، حتی خود انگلیسی‌زبانانی مثل من.
یک انگلیسی زبان در طول روز بسیاری از قواعد زبانی را از شیندن تا صحبت کردن به اشتباه به کار می‌یرد. حتی احتمالا فردی که زبان آموز زبان انگلیسی است قواعد دستور زبان آن را بهتر از یک انگلیسی زبان بداند.

اگر شما مثل من مجبورید به یک زبان خارجی در مقابل بومیان آن زبان صحبت کنید، باید بدانید که تجربه راحتی در انتظارتان نیست. مشکل اصلی این کار آن است که ممضطرب شدن در این مواقع مانع درست فکر کردن می‌شود و خود این موضوع سبب می‌شود تا حتی احتمال اشتباه کردنتان و شک کردنتان به توانایی‌های زبانی خود افزایش پیدا کند. در این مواقع شما در یک دور باطل منفی قرار می‌گیرید که تنها راه برهم زدن این دور باطل افزایش اعتمادبنفس است.

اولین قدم برای افزایش اعتماد بنفس در کاربرد زبان این است که یاد بگیرید چگونه خونسردی خود را حفظ کنید تا با ذهنی باز از زبان استفاده کنید. اگر در طول کلاس‌های زبان یا زمانی که به انگلیسی صحبت می‌کنید دچار ناآرامی و استرس می‌شوید، چند نفس عمیق بکشید تا کمی آرام شوید. این کار باعث می‌شود مرکز توجه‌تان از ترسیدن از اشتباه کردن منحرف شود و علاوه براین به آرام شدنتان کمک می‌کند.

راه دیگری که می‌توانید از آن برای افزایش اعتمادبنفس از آن کمک بگیرید این است که سعی کنید از روند یادگیری و تجربه آموزش خود لذت ببرید و آن را برای خود خوشایند سازید. با این روش ذهن شما به قدری درگیر لذت بردن از یادگیری می‌شود که دیگر فرصتی برای فکر کردن به اینکه ممکن است دارید از زبان به شکل اشتباهی استفاده می‌کنید، نخواهید داشت.

برخی از افراد انجام تمرینات کتاب‌های درسی برای تقویت گرامر یا گسترش و تسلطشان بر روی لغات را هیجان‌انگیز و ترغیب‌کننده نمی‌دانند. روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با به کار بردن آن‌ها آموزش زبان را برای خود جذاب کنید. اگر از تماشای فیلم لذت می‌برید، تمرینات مربوط به دایره لغات و مهارت‌های شنیداری خود را یه سطح ارتقا دهید و با تماشای فیلم به تمرینات خود ادامه دهید. همچنین می‌توانید با گوش دادن به موسیقی سطح زبان انگلیسی خود را در حد خود انگلیسی زبانان ارتقا دهید.

هر تفریح و علاقه‌ای داشته باشید، همیشه حداقل یک گزینه مناسب برای شما وجود دارد تا زبان خود را با آن تقویت کنید. برای مثال کسانی که به بازی‌های کامپیوتری علاقه دارند دسترسی خوبی به انواع و اقسام بازی‌هایی که به زبان انگلیسی ‌منتشر شده‌اند، دارند.
علاوه بر این آرشیو فوروم‌ وب‌سایت‌های بسیاری مملو از مطالب خواندنی متناسب با علایق شما است. در همین فوروم‌ها می‌توانید با دیگران بر سر موضوعات مختلفی وارد بحث و گفت و گو شوید.

چگونه در استفاده از زبان انگلیسی احساس راحتی کنیم: 5 راهکار عملی
احتمالا در مورد ضرب‌المثل «کار نیکو کردن از پر کردن است» را شنیده‌اید. بهترین راه برای رسیدن به اعتمادبنفس در زبان انگلیسی این است که در حین استفاده از زبان حس راحتی کنید و برای ایجاد این حس در خود چاره‌ای ندارید جز تمرین و تکرار بسیار. در ادامه با 5 روش برای یادگیری موثر و بدور از اضطراب زبان انگلیسی بیشتر آشنا می‌شوید.

از اپلیکیشن واتسپ استفاده کنید
اگر دوستان یا همکلاسیانی دارید که آن‌ها هم مانند شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، از آن‌ها دعوت کنید تا به یک گروه واتسپی ملحق شوند و همگی در آن گروه شروع به ارسال متن و پیام صوتی به زبان انگلیسی کنید. شبکه‌های اجتماعی شبیه به واتسپ گزینه‌ی مناسبی برای تقویت مکالمه و مهارت نوشتاری هستند؛ زیرا شما در این اپلیکیشن‌ها تا زمانی که حس راحتی و آمادگی برای نوشتن یا صحبت کردن به انگلیسی را نداشته باشید می‌توانید صبر کنید. همین موضوع کمی از استرس پرتاپ شدن در وسط بحث یا موقعیت ناگهانی برای استتفاده از زبان انگلیسی را برای شما کاهش می‌دهد.متن ترانه موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را همخوانی کنید
با متن ترانه موسیقی‌های مورد علاقه‌تان همخوانی کنید تا نسبت به ضرب‌آهنگ و تلفظ صحیح کلمات انگلیسی حس بهتری داشته باشید. درست است که زمانی که با دوستان انگلیسی زبان خود صحبت می‌کنید، شروع به آواز خواندن نمی‌کنید اما این کار باعث تا طبیعی صحبت کردن را بیاموزید.بلند بخوانید
در مقاله‌های پیشین گفتیم که خواندن کمک بسزایی در یادگیری یک زبان می‌کند. اما توجه داشته باشید که اگر با صدای بلند کتاب نمی‌خوانید در واقع دارید بخشی از پتانسیل‌های این فرصت را نادیده می‌گیرید. بار بعدی که در خانه کتابی را دست گرفتید تا بخوانید حتما آن را با صدای بلند بخوانید. این کار باعث می‌شود مهارت گفتاری شما تقویت شود. بعد از مدتی صحبت کردن به زبان انگلیسی به قدری براتان راحت خواهد شد که مکالمه کردن برایتان به امری طبیعی تبدیل خواهد شد.متکی به زبان مادری خود نباشید
باید بپذیرید که اگر موقع صحبت کردن به زبان انگلیسی مدام از زبان مادری خود کمک بگیرید، هیچگاه با زبان انگلیسی راحت نخواهید بود. کودکی که سعی می‌کند دوچرخه سواری را یاد بگیرد در قدم اول از چرخ‌های کمکی استفاده می‌کند اما اگر قرار باشد با دوچرخه خود و مهارت دوچرخه سواری راحت باشد باید روزی چرخ‌های کمکی را کنار بگذارد. جریان یادگیری زبان انگلیسی و کسب اعتمادبنفس در آن هم به همین شکل است. اگر قرار باشد هرکجا در صحبت کردن به زبان انگلیسی به مشکل برخوردید از زبان مادری خود کمک بگیرید، هیچگاه مهارت‌های زبان انگلیسی‌تان مستقل از زبان مادری‌تان نخواهد شد. من به شخصه وقتی کره‌ای را یاد گرفتم که مجبور بودم از کلماتی که بلد بودم استفاده کنم چون هیچکس در اطرافم انگلیسی بلد نبود. چنین موقعیتی برای من اجباری بود. اما شما هم می‌توانید خودخواسته خود را در چنین موقعیت فرضی قرار دهید؛ فرض کنید در اطرافتان هیچکس بجز زبان انگلیسی زبان دیگری را متوجه نمی‌شود. دلیل اینکه در بسیاری از کلاس‌های آموز زبان، زبان‌آموزان حق استفاده از زبان مادریشان را ندارند همین است؛ اگر قرار باشد زبان‌آموز در حین استفاده از زبان انگلیسی به هر در بسته بخورد و بخواهد از زبان مادریش برای انتقال منظورش استفاده کند در روند یادگیری او اختلال ایجاد می‌شود و نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

سعی کنید در هر موقعیتی از زبان انگلیسی استفاده کنید؛ حتی در ذهنتان و زمانی که فکر می‌کنید این عادت را درخود تقویت کنید که به زبان انگلیسی فکر کنید. البته بهتر است این موضوع را به همه موقعیت‌ها و در مواجهه با همه افراد تعمیم ندهید. تنها در مواردی که صحبت کردن به زبان انگلیسی شما را با مشکل جدی مواجه نمی‌کند این تمرین را انجام دهید. تکیه کردن به زبان مادری دقیقا حاشیه امن شما است. برای موفقیت باید از این حاشیه امن خارج شوید. وقتی ببینید که با استفاده از این توصیه چقدر سریع اعتماد بنفستان در استفاده از زبان انگلیسی افزایش پیدا کرده است شگفت زده خواهید شد.

زبان انگلیسی را به طبیعی‌ترین شکل ممکن‌اش یاد بگیرید

هیچ انگلیسی زبان بومی، استفاده از زبان انگلیسی در مکالمه را از روی کتاب‌های درسی و آموزشی نیاموخته است. شما هم نباید آنچنان به کتاب‌های درسی و آموزشی متکی باشید. رویکرد یادگیری زبان به شکل طبیعی به این شکل است که شما باید خود را در معرض دنیای بیرون قرار دهید؛ در این دنیا قطعا دچار اشتباه می‌شوید و نباید حین صحبت کردن به انگلیسی مدام به اینکه آیا دارید دستور زبان را به درستی استفاده می‌کنید فکر کنید، نباید بر روی قواعد تلفظی کلمات ریز بین باشید. کودکان انگلیسی‌زبان نیز وقتی به حرف می‌افتنذ همین تجربه را دارند؛ بارها در صحبت کردن و بکارگیری قواعد گرامری دچار اشتباه می‌شوند و وقتی نحوه درست آن را از زبان بزرگترها می‌شوند به مرور اشتباهاتشان اصلاح می‌شود.

ابزارهای بسیاری برای این موضوع وجود دارد خیلی از کانال‌های آموزشی در شبکه‌های آموزشی با همین روش زبان انگلیسی را آموزش می‌دهند و آموزش آن‌ها مبتنی بر قرار دادن مخاطب در موقعیتی مشابه با موقعیت من در کره جنوبی است.

انگلیسی تنها یک زبان است

در پایان باید بدانید که زبان انگلیسی وسیله‌ای برای برقراری ارتباط با دیگران است. تا زمانی که بتوانید منظور و مقصود خود را به دیگران برسانید، در کار خود خوب پیش رفته‌اید. نباید بگذارید تا یادگیری زبان انگلیسی بجای اینکه پایانی بر بخشی از استرس‌های شما باشد، منبع تولیدکننده تشویش‌های شما شود. اگر در استفاده از زبان انگلیسی دچار اشتباه شدید و آن را به اشتباه بکار بردید، نگران نباشید. همه اشتباه می‌کنند؛ حتی انگلیسی‌زبانان بومی انگلستان و امریکا و هر کشور انگلیسی‌زبان دیگری دچار اشتباه در کاربری زبان خود می‌شوند. راه فائق آمدن بر استرس این است که یاد بگیرید اشتباه کردن بخشی از فرآیند یادگیری است. در مرحله بعد کافی است تنها از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و از آن‌ها پلی برای پیشرفت خود در یادگیری زبان انگلیسی بسازید.

فهرست